Pytania i odpowiedzi

Kliknij na pytanie, aby rozwinąć odpowiedź.

Czy mogę przyjechać, jeśli mam mniej niż 18 lat?
Niestety nie. Pełnoletność jest wymagana, by uczestniczyć w larpie.

A w towarzystwie rodzica i/lub za jego pisemną zgodą?
Nie. Wstęp na larpa mają tylko osoby pełnoletnie i nie ma od tej reguły wyjątków – niezależnie od pozwolenia opiekuna.

Jeśli rocznikowo będę mieć 18, to mogę? (np. urodziny we wrześniu)
Nie. Uczestnikiem larpa może zostać tylko osoba, która w dniu jego rozpoczęcia jest pełnoletnia.

Czy można kupić akredytację tylko na larpa/tylko na część imprezową?

Akredytacja obejmuje zarówno larpa, jak i część imprezową. Nie ma możliwości zakupu na poszczególne dni festiwalu.

Kupiłem akredytację, ale jednak nie mogę przyjechać. Czy dostanę zwrot pieniędzy?

Niestety, nie przyjmujemy zwrotów za zakupioną akredytację. Możesz jednak przekazać ją komuś innemu, musi wtedy zostać przepisana na daną osobę. Żeby to załatwić zgłoś się tutaj: contact@oldtownshop.net, na wszystkie zmiany czekamy do 2019-06-23. Uczestnicy z akredytacją przepisaną samodzielnie na kogoś innego nie będą wpuszczani na teren festiwalu.

Jak tam dojechać transportem publicznym?
Wszystkie potrzebne informacje dotyczące dojazdu dostępne są na dole tej strony.

Czy móglbym dostać od was jakąś rolę/być NPCem?
Jasne! Co roku mamy przewidziane około kilkadziesięciu mniejszych lub większych ról dla NPC. Skontaktuj się z nami pisząc na larp@oldtownfestival.net, a na pewno wspólnie znajdziemy idealną rolę dla Ciebie.

Jestem fotografem, chciałbym robić zdjęcia na OT. Jak/kiedy/pod jakim warunkiem mogę?
Napisz na contact@oldtownfestival.net a rozpatrzymy Twoją prośbę.

Mam zespół/znam zespół, który chciałby zagrać na OT, z kim się kontaktować?
Napisz na promo@oldtownfestival.net lub przez formularz kontaktowy na stronie OldTown.

Czy na terenie larpa będą dostępne sanitariaty/prysznice? Czy będą dodatkowo płatne?
Tak, na terenie larpa są dostępne polowe prysznice i toalety typu ToiToi. Można z nich korzystać za darmo.

Nigdy wcześniej nie brałem udziału w larpie, mogę przyjechać?
Oczywiście! Staramy się uczynić OldTown przyjaznym zarówno larpowym wyjadaczom jak i świeżo upieczonym graczom. System larpowej akredytacji ułatwi wdrożenie się do gry nawet totalnemu laikowi. Przed grą zorganizowane będą warsztaty wprowadzające w historię i mechanikę gry. W każdej chwili będziesz mógł skonsultować się z organizatorem w Biurze OldTownowym lub poprzez specjalną infolinię.

Przydzielicie mi postać, czy mam ją wymyślić sam?
Każdy ma pełną dowolność w kreacji postaci, którą chciałoby się zagrać. W razie gdyby ktoś nie mógł się zdecydować, lub nie miał specjalnego pomysłu na postać, wtedy z pomocą przychodzi formularz, który otrzymuje się e-mailem po zakupie akredytacji. Ostatecznie można też wstąpić do NPC Corps i zostać postacią niezależną, której poczynania będą koordynowane przez organizatorów larpa.

Co muszę ze sobą zabrać?
Niezbędne do uczestnictwa w larpie będą jedynie strój w klimacie postapo oraz ochrona oczu. Bardzo zalecamy posiadanie wysokich, wytrzymałych butów, zegarka i noża. Poza tym wedle uznania wszystko, co będzie potrzebne ci do przetrwania tygodnia w warunkach biwakowych: coś do spania (śpiwór, karimata, jeżeli chcesz rozbijać namiot zadbaj o coś do jego “uklimatycznienia”, np. narzuć na niego siatkę maskującą!), rzeczy niezbędne do przygotowania posiłku (sztućce, jakaś miska, menażka), coś co ochroni Cię przed deszczem (płaszcz przeciwdeszczowy, pałatka) i słońcem (nakrycie głowy, krem z filtrem).

Gdzie mam spać? Trzeba mieć własny namiot?
To zależy od Ciebie. Większość uczestników zabiera ze sobą namiot, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś spał w szałasie lub pod gołym niebem. Pamiętaj, że na miejscu nie ma możliwości wypożyczenia namiotu. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – dosłownie.

Czy muszę mieć własny strój?
Jeśli zamierzasz brać udział w larpie, to musisz posiadać strój w klimacie postapokaliptycznym. Nie bój się, przygotowanie stroju nie jest trudne. Podarte spodnie, obszarpane koszulki, gogle, kapelusze, wszystko odpowiednio znoszone i przybrudzone, aby podkreślić trudy życia na powojennych pustkowiach. W tworzeniu stroju ogranicza cię tylko wyobraźnia. Polecamy nasz profil na Pintereście lub Instagramie w celu znalezienia inspiracji. Zobacz też poradnik craftingu, jaki przygotowaliśmy www.oldtownfestival.net/crafting Podczas części imprezowej nie jest potrzebny specjalny kostium, ale jest on nadal mile widziany.

Czy muszę znać historię OT/fabułę z poprzednich lat?
Nie jest to obowiązkowe, jednakże zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na naszej stronie i OTwiki. Jeśli postać, którą grasz przybywa na OldTown po raz pierwszy, brak znajomości fabuły jest jak najbardziej uzasadniony. Na samym larpie z pewnością wielu graczy chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z poprzednich edycji.

Czy można założyć własną frakcję?
Tak, w tym celu należy wypełnić formularz znajdujący się tu: www.form.oldtownfestival.net/faction. Uprzedzamy jednak, że zastrzegamy sobie prawo do niezaakceptowania zgłoszenia, jeśli frakcja będzie zbyt mocno odbiegać od ogólnego konceptu larpa na OldTown Larp, lub gdy będzie zbyt mocno kopiować już istniejącą frakcję.

Jak dołączyć do istniejącej frakcji?
Frakcje swoich członków rekrutują niezależnie od organizatorów – najlepiej zgłosić się więc bezpośrednio do grupy którą jesteśmy zainteresowani. Przeczytaj opis frakcji znajdujący się pod adresem www.oldtownfestival.net/frakcje . Następnie poszukaj jej na Facebooku, lub napisz do nas na adres larp@oldtownfestival.net, jeśli potrzebujesz pomocy w nawiązaniu kontaktu.

Czy na larpa trzeba się wcześniej zapisać?
Kupno akredytacji na OldTown Larp jest równoznaczne z rezerwacją miejsca na larpie. Dodatkowo po zakupie każdy otrzymuje e-mail ze specjalnym formularzem, za pomocą którego można zgłosić swoją postać. Gdyby jednak były jakiekolwiek wątpliwości, to wszelkie pytania należy kierować pod adres: larp@oldtownfestival.net.

Czy mogę nie larpować podczas larpa?
I tak, i nie. W trakcie larpa w grze bierze udział całe miasteczko i jego mieszkańcy, “poza grą” znajdujesz się jedynie w trakcie przebywania w swoim namiocie i w bezpośrednim jego otoczeniu oraz podczas korzystania z toalety i pryszniców. Oprócz tego w sytuacji wyjątkowej (wymagającej udzielenia bądź otrzymania pomocy medycznej, wyjaśnienia kwestii spornych bądź udzielenia informacji organizacyjnych) możesz przejść w “stan ducha”, zakładając odblaskową kamizelkę. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać takie czynności jak poranna toaleta, wyjazd nad jezioro, gotowanie posiłku czy picie piwa, nie opuszczając rozgrywki i nie zaprzestając odgrywania.

Jaką maksymalną prędkość wylotową może mieć karabin ASG?
W trakcie gry terenowej stosować można sprzęt ASG o prędkości wylotowej nie większej niż 450 fps (mierzona na kulkach o wadze 0,20g). Jeśli walka toczy się w budynku to maksymalne ograniczenie prędkości wylotowej to 350 fps.

Czy mogę zabrać psa?
Nie, nie można zabrać ze sobą psa ani innych zwierząt, ze względu na bezpieczeństwo zarówno uczestników, jak i samego zwierzęcia. Podczas imprezy bywa głośno, odbywają się koncerty, używa się materiałów pirotechnicznych, co czyni go środowiskiem mało przyjaznym dla pupila.

Czy zapewniacie posiłki?
Na terenie imprezy funkcjonuje kilka punktów, w których możesz nabyć coś do zjedzenia. Bar oferuje napoje i drobne przekąski, oprócz tego rozstawia się grill “OldTown Gastro” i kilka mniejszych punktów, gdzie sami Oldtownowicze przygotowywują i serwują rozmaite posiłki. Ponadto kilka razy dziennie formują się tzw. “karawany” do miasta w celu zrobienia zakupów.

Jak odbywa się przydzielanie miejsc pod obozowiska?
Miejsca pod obozowiska rezerwowane są drogą mailową. Pierwszeństwo mają frakcje wtórnie zajmujące swoje stałe parcele. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość do przydzielania wolnych miejsc podłóg założeń fabularnych larpa (a co za tym idzie – odmowy rezerwacji)

Czy mogę przyjechać przed oficjalnym rozpoczęciem larpa? Jak wcześnie?
Na teren larpa można przyjechać w dowolnym terminie. Larp zaczyna się w poniedziałek i uczestnicy zazwyczaj zjeżdżają się w weekend poprzedzający imprezę. Organizatorzy i co odważniejsi są tam już tydzień wcześniej.

Czy mogę posługiwać się ogniem/pirotechniką?
Nie. Tylko organizatorzy i osoby przez nich wyznaczone mogą stosować środki pirotechniczne.

Czy gumowy nóż liczy się jako broń biała?
Niestety, nie dopuszczamy do gry gumej broni treningowej. Lepiej zaopatrzyć się w broń z pianki lub lateksu, bez sztywnego rdzenia.

Mogę przywieźć własne kulki?
Podczas larpa do gry dopuszczone są tylko akredytowane kulki specjalnej barwy (którą zmieniamy co roku).

Czy muszę mieć airsoft? Czy muszę miec otuliny?
Nie, wręcz przeciwnie! Zachęcamy do pozostawienia replik w domu, jeżeli historia waszej postaci nie sprawia, że są one naprawdę niezbędne – nawet w postapokaliptycznym świecie nie każdy biega uzbrojony. Nie posiadając repliki albo otuliny wcale nie będziesz się gorzej bawić, a doświadczenie uczy, że często nawet lepiej. Walka jest jedynie dodatkiem do naszej gry, nie jej centralną osią.

Czy repliki ASG muszą być stylizowane na postapo?
Stylizacja postapo repliki nie jest obowiązkowa, jest jednakże mile widziana.

Czy na miejscu dostanę kapsle, czy mogę przywieźć swoje?
Kapsle, czyli waluta używana podczas larpa, są unikatowe i wydawane tylko przez organizatorów gry. Wprowadzanie w obieg własnych kapsli jest wbrew zasadom.

Jak duży jest teren gry?
450 ha

Kto organizuje OT? Ilu jest organizatorów?
OldTown Larp jest organizowany przez Stowarzyszenie Organizatorów Symulacji i Gier Terenowych Oldtown. Organizatorów jest około 35, a z pomocą festiwalową prawie 150.

Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania, pisz do nas na Facebooku, lub poprzez dział “Kontakt”.

Nocleg i wyżywienie

Możesz zamieszkać w namiocie, w aucie albo w tym, co sobie zbudujesz. W cenie biletu zapewniamy miejsce kempingowe oraz instalację sanitarną w postaci pryszniców i toalet. Na miejscu znajdziesz też stoiska, na których można zamówić ciepłe dania. Ponadto organizujemy karawany nad jezioro, oraz do miasta, gdzie będziesz mógł zakupić inne produkty.

 Dojazd

Potrzebujesz pomocy? Napisz na contact@oldtownfestival.net, dokładnie opiszemy Ci dojazd na naszą imprezę.

Samochodem (Kliknij!)

Jeśli zaplanujesz przyjechać do nas samochodem, wystarczyć podać współrzędne na swoim Pip-Boy 53.264934, 14.969466 bądź ulicę Tańskiego w Stargardzie i z miejsca gdzie kończy się cywilizacja, zacząć obserwować wymalowane przez nas znaki kierujące na OT.

Komunikacją publiczną (kliknij!)

Jeśli chcesz dostać się komunikacją publiczną podziel swoją podróż na dwa etapy:

Zadanie 1 Dotrzeć do Stargardu

POCIĄG – to najbardziej rekomendowana przez nas opcja. Pociągi do Stargardu ze Szczecina kursują co kilkanaście minut – jednocześnie większość tras kolejowych z centralnej i południowej Polski przebiega przez Stargard. Sprawdź to, kupując bilet.

SAMOLOT – najbliższe lotniska są w Berlinie (150km), Poznaniu (180km) lub Szczecin Goleniów (40km). Z Berlina łatwo dostać się do Szczecina PolskimBusem, z Goleniowa najłatwiej będzie pociągiem, a z Poznania znajdziecie bezpośrednie połączenia kolejowe do Stargardu.

Zadanie 2 Dotrzeć ze Stargardu na miejsce imprezy:

TAXI – podajesz kierowcy magiczne hasło “OldTown” i w kwadrans docierasz na miejsce za cenę ok. 30 PLN (tel. 91 578 33 33).

KOMUNIKACJA MIEJSKA – wybierasz autobus miejski 8, 19, 20 lub 28 i jedziesz nim do ostatniego przystanku “Śniadeckiego / Tańskiego”. Tam wysiadasz i podążasz za strzałkami namalowanymi przez nas na drodze.