OldTown Festival

GRA
LARP
GRA
LARP

100 GODZIN DLA TWOJEGO BOHATERA.

Kilka słów o tym, czego możesz się spodziewać po naszej grze.

Zapoznaj się z silnikiem larpa i najważnieszymi regułami.

Dowiedz się, jak powstaje fabuła larpa i jak możesz ją współtworzyć.

CZYM JEST OLDTOWN LARP?

Live Action Role Playing (LARP) to gra, podczas której wcielasz się w swoją postać i działasz w realnym, fizycznym świecie. Zarówno postacie graczy, jak i realia świata, trzymają się określonej konwencji – w naszym przypadku to ziemia po nuklearnej zagładzie. Fabuła, która toczy się podczas kilkudniowej rozgrywki, jest wypadkową pomysłów naszych Mistrzów Gry, wątków wprowadzonych przez Konglomeraty i Frakcje, oraz niezliczonych decyzji pojedynczych postaci graczy. To specyficzna gra, której nie można wygrać, ale można ją przeżyć. Podobnie jak podczas czytania fascynującej książki – satysfakcja płynie z emocji i poznawania ciekawej fabuły, nie dotarcia na ostatnią stronę. Z tą różnicą, że na larpie fabułę tę współtworzysz. W skrócie: OldTown to larp terenowy osadzony w stylistyce postapokaliptycznej, trwający bez przerwy przez cztery dni.

WIZJA GRY

OldTown, jako największy larp postapo w Europie, to idealne środowisko dla fanów postapokalipsy z całego świata. Podczas gry tworzymy wielowymiarową przestrzeń, w której każdy może wyrazić się w swoim ulubionym stylu i klimacie. Graczom proponujemy mieszankę różnych formatów larpów (od nordyckiego i anglosaskiego, poprzez action larp i parol larp, aż po występujące czasem chambery). Świetnie czują się u nas zarówno fani immersyjnej odgrywki na zasadach mechaniki uznaniowej, jak i zwolennicy parametrów i precyzyjnie rozpisanych zasad symulacji. Wizja OldTown zmienia się dynamicznie. Co roku testujemy nowe pomysły, sprawdzamy efekty, wprowadzamy ulepszenia. Zmienność jest wpisana w naturę tego wydarzenia. Ze względu na tematykę postapokalipsy totalnej, nasza gra skierowana jest do osób pełnoletnich – nie cenzurujemy jej, bywa więc brutalna. Jednocześnie nie brakuje w niej humoru. To gra pełna sprzeczności. OldTown nie ma też ściśle określonego scenariusza. I choć przygotowujemy główną linię fabularną, która otwiera i zamyka larpa, tylko od graczy zależy, czy się w nią zaangażują, czy stanie się ona wyłącznie dalekim tłem dla ich historii. Larp OldTown, przez swoją formułę sandboxu i długi czas gry, jest larpem specyficznym. Ty, jako uczestnik zabawy, zanurzysz się w tym postapokaliptycznym świecie i będziesz mieć okazję przeżyć dziesiątki różnych wydarzeń, wejść w interakcje z postaciami wypełniającymi ten świat jak i kreować swoją ścieżkę.

KLIMAT GRY

Na larpie OldTown chcemy opowiadać o kryzysie ludzkości. Kryzys ten ma różne oblicza. Niewiele nauki wyniesiono z wydarzeń Wielkiej Wojny, kolejne konflikty wynikają z niezgodności celów i interesów poszczególnych grup ludzi. Ludzie po apokalipsie żyją w różnych warunkach – niektórych poziom życia jest wręcz przedwojenny – mają szanse korzystać z odradzającej się edukacji, nie muszą martwić o pożywienie i skupiają się na badaniach nad technologiami przeszłości. Inni każdego dnia muszą stoczyć bój o podstawowe zasoby, a zatraciwszy się w tym, gubią własne człowieczeństwo. Ekonomiczne nierówności doprowadzają do konfliktów rozwiązywanych drogą siłową. W OldTown podczas Pory Przybyszów niczym w soczewce skupiają się te wszystkie problemy.

JAKĄ HISTORIĘ OPOWIADA LARP OLDTOWN?

Przede wszystkim jest to lokalna historia miasteczka – oazy na Pustkowiach, w której raz do roku odbywa się Pora Przybyszów. Niewielki ośrodek zamieszkiwany przez kilkaset osób, w ciągu roku jest raczej opustoszały. To właśnie tutaj trafi postać uczestnika – wprost na zalane słońcem ulice miasteczka, na samym początku Pory Przybyszów. “Dziura” z kolei, jest niewielką osadą, która powstała przed kilku laty na gruzach zabudowań położonych nieopodal OldTown z inicjatywy lokalnego biznesmena.

STRONA WIZUALNA

Jeśli spojrzeć oczami postaci gracza na to, co roztacza się wokoło, to nie jest to widok podnoszący na duchu. Większość ludzi ubiera się w to, co udało im się znaleźć i pozszywać z resztek przypadkowych materiałów. Pojazdy, które jeszcze trochę jeżdżą, noszą oznaki rozpadu i wielokrotnego naprawiania. Budynki przypominają slumsy sprzed Wielkiej Wojny – wnoszone są z pozostałości po świecie-który-był, cechuje je zatem użyteczność i niesłychana inwencja projektantów. W tym świecie nikogo nie obchodzi strona estetyczna – jeśli coś działa, to spełnia swoje zadanie. Nieliczne zaawansowane maszyny czy urządzenia przyciągają wzrok, wybijają się swoją unikatowością i egzotyką…

Oczywiście graczy i organizatorów strona estetyczna obchodzi – i to bardzo! Od lat staramy się, by wspólnie z uczestnikami, podnosić poziom wizualny. Gracze prześcigają się w tworzeniu kostiumów, samochodów i pancerzy, a Konglomeraty co roku wznoszą zapierające dech w piersiach budowle, niekiedy jakby żywcem wyjęte z filmowego planu.

ZASADY GRY

Podczas emocjonującej gry dla 1000 osób wiele może się wydarzyć. Większość sytuacji – tych pożądanych i tych niekoniecznie – reguluje Mechanika gry oraz Regulamin imprezy. Poniżej znajdziesz też kilka absolutnie podstawowych wyznaczników, których przestrzeganie sprawi, że wszyscy będziemy mieli maksimum zabawy.

PIĘĆ ZŁOTYCH ZASAD

I. Larpa nie da się wygrać - GRAJ DLA FABUŁY!

 • Graj tak, by swoją postacią opowiedzieć jak najciekawszą historię – innym i sobie!
 • Fajnie jest mieć dużo kapsli, ale lepiej mieć ciary, uczestnicząc w ciekawej, przejmującej scenie.
 • Larp trwa bez przerw – wcielasz się w swoją rolę na blisko 100 godzin. Odpoczywasz w strefach do tego przeznaczonych (oraz we własnym namiocie).
 • Larp jest grą wyobraźni. Teatrem, w którym gracze są aktorami i widzami jednocześnie. Jego celem nie jest “wygranie gry”, ale odgrywanie ciekawych scen i inicjowanie przygód. Grunt to dać się ponieść wydarzeniom.

II. Don`t be a dick - SZANUJ SIEBIE I INNYCH!

 • W każdej sytuacji pamiętaj, że inni gracze i NPC to ludzie, którzy dokładnie tak jak Ty, przyjechali tu, bo kręci ich postapo.
 • Szanuj innych i nie bądź dupkiem.
 • Nie zabijaj postaci innych graczy bez wyraźnego fabularnego powodu. Zabijanie innych postaci z nudów lub braku pomysłu na ciekawe działanie, to właśnie bycie dupkiem.

III. To tylko gra - DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO!

 • Realne bezpieczeństwo jest ważniejsze od nawet najlepszych scen fabularnych. Po larpie wszyscy chcemy wrócić do domu zdrowi.
 • Zawsze myśl o bezpieczeństwie swoim i innych.
 • Jeśli dzieje się coś, co Cię niepokoi, zgłoś się do Organizatorów – natychmiast zareagujemy. Po pomoc możesz udać się do InfoPointu, poradzić się Mistrzów Gry lub członków obsługi imprezy. Możesz też zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych.
 • Jeśli widzisz, że ktoś nie zachowuje się fair play, zgłoś sprawę Organizatorom. Nie dyskutuj w trakcie gry.

IV. IN-GAME TO NIE OFF-GAME.

 • Twoja postać to nie Ty. Nikt nie chce Cię na serio obrazić, oszukać czy skrzywdzić.
 • Jeśli potrzebujesz odpoczynku od gry, idź do strefy do tego przeznaczonej. W strefie in-game nie psuj innym zabawy, zagadując na tematy off-game.
 • Niektóre strefy w miasteczku OldTown oznaczone są jako OFFGAME (zaplecze organizacyjne, strefa sanitarna i strefa gastro, parkingi oraz drogi techniczne) – tutaj nie toczy się gra.
 • Komunikacja offgame jest możliwa również w nagłych wypadkach (np. pomoc medyczna) oraz miejscach do tego przeznaczonych.

V. Możesz w każdym momencie przerwać grę - "BASTA".

 • Jeśli działania innych graczy (gracza) w Twoim kierunku są “za mocne” i powodują utratę poczucia komfortu, możesz powiedzieć “BASTA”, co natychmiast przerywa grę.
 • BASTA pozwala całkowicie wyjść ze sceny lub na szybko obgadać przyczynę, z powodu której nie czujesz się w tej sytuacji dobrze.
 • Więcej o użyciu “BASTY” znajdziesz w Mechanice.
 • Poważne naruszenie zasad Regulaminu zgłoś Organizatorom.

MECHANIKA

Każdego roku na naszą grę przybywa coraz więcej uczestników – zarówno doświadczonych LARPowców, jak i nowicjuszy. Jednym i drugim chcemy zapewnić realistyczną rozgrywkę, dlatego przedstawiamy trzy poziomy zasad (każdy następny jest uzupełnieniem poprzedniego). Od każdego gracza oczekujemy znajomości PIĘCIU ZŁOTYCH ZASAD oraz MECHANIKI CORE.

Ogólne reguły zachowania podczas LARPa.

Główna mechanika gry.

Mechanika dla graczy, którzy chcą produkować chemię, zbudować warsztat, zostać lekarzami albo wykonywać inną specjalizację podczas LARPa. Coming soon!

SANDBOX

OldTown LARP ma formułę zbliżoną do gier typu sandbox. Udostępniamy graczom bogaty świat, a oni decydują, co chcą w nim robić. I choć przygotowujemy główną linię fabularną, która otwiera i zamyka larpa, tylko od graczy zależy, czy się w nią zaangażują, czy stanie się ona wyłącznie dalekim tłem dla ich historii. Zachęcamy do budowania intensywnych relacji zarówno między graczami, jak i ich grupami.

Bądź częścią świata!

Wyróżniającą zaletą naszego larpa jest otwartość na inicjatywę graczy. Scenariusz gry w dużej mierze układają uczestnicy. To oni – sami lub z naszą pomocą – wymyślają swoje role i mogą bezpośrednio wpływać na wydarzenia zarysowane w scenariuszu. Zależy nam na ścisłej współpracy z graczami, dlatego gorąco zachęcamy do zgłaszania scen, wątków fabularnych, questów oraz ugrupowań. Piszcie śmiało. Pomożemy dopasować i osadzić Wasze pomysły w uniwersum OldTown, by potem wspólnie opowiedzieć historię postapokaliptycznego miasta oraz jego otoczenia.

FRAKCJE

Jeśli przyjeżdżacie na OldTown niewielką grupą znajomych, z którymi zamierzacie wspólnie grać, nie ma potrzeby, aby nam to zgłaszać. Jeśli jednak chcielibyście zbudować obóz i mocno zaangażować się w tworzenie fabuły czy organizowanie questów nie tylko dla siebie, ale również dla innych, możecie założyć frakcję. Każda frakcja musi należeć do dzielnicy. Konglomeraty (czyli dzielnice) organizowane są przez graczy i przez organizatorów, a zgłosić chęć dołączenia do konglomeratu (jeśli jeszcze do niego nie należycie) można poprzez formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej.

FRAKCJE

Jeśli przyjeżdżacie na OldTown niewielką grupą znajomych, z którymi zamierzacie wspólnie grać, nie ma potrzeby, aby nam to zgłaszać. Jeśli jednak chcielibyście zbudować obóz i mocno zaangażować się w tworzenie fabuły czy organizowanie questów nie tylko dla siebie, ale również dla innych, możecie założyć frakcję. Każda frakcja musi należeć do dzielnicy. Konglomeraty (czyli dzielnice) organizowane są przez graczy i przez organizatorów, a zgłosić chęć dołączenia do konglomeratu (jeśli jeszcze do niego nie należycie) można poprzez formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej.

Co zyskujecie, przyjeżdżając na larpa jako frakcja?

 • Frakcja otrzymuje kawałek terenu w strefie INGAME przeznaczony pod zabudowę fabularną (w ramach Waszej dzielnicy).
 • Frakcje mają możliwość bezpośredniego kontaktu z organizatorami poprzez dedykowany kanał na Facebook’u (dostęp otrzymuje koordynator frakcji), tam oprócz informacji dotyczących zagospodarowania terenu, czy harmonogramu prac budowlanych, jest możliwość konsultowania elementów fabularnych; publikowane są także przedpremierowe informacje fabularne.
 • Dla koordynatorów frakcji organizowane są konsultacje dotyczące spraw fabularnych i budowlanych – przez dedykowany kanał na Discordzie.
 • Frakcja otrzymuje możliwość zamawiania różnego rodzaju materiałów (np. drewno z lokalnego tartaku), które zostaną Wam dostarczone prosto na miejsce imprezy.
 • Będziecie mieli także możliwość bezpłatnego podłączenia się pod sieć elektryczną, zapewnioną przez organizatorów.
 • Frakcje otrzymują także specjalny przywilej posprzątania swojego terenu po imprezie (rozbiórka zabudowy, posprzątanie śmieci)… 😉 OK, to nie przywilej, to obowiązek.

Jak zgłosić frakcję?

 • Żeby zgłosić się jako frakcja, wystarczy, że będzie Was minimum 5 osób, z których jedną wyznaczycie na koordynatora.
 • Jako frakcja musicie przedstawić również Wasz koncept fabularny – jakie są Wasze cechy szczególne, czym zajmują się Wasze postacie itp. Aby nieco odróżnić się od pozostałych grup w świecie postapo, warto to sobie dobrze przemyśleć oraz zadbać o odpowiednią identyfikację wizualną (stroje, logo).
 • Wypełnijcie zamieszczony poniżej formularz. Organizatorzy odpowiedzą na każde zgłoszenie wysłane do dnia 25.04.2021. Nie jesteśmy w stanie niestety zagwarantować tego w przypadku zgłoszeń wysłanych po tym terminie.
 • Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości – napiszcie na contact@oldtownfestival.net lub na naszym facebookowym profilu.

KONGLOMERATY

(DZIELNICE)

Konglomerat jest zrzeszeniem frakcji, które zajmują przydzieloną dzielnicę miasta. Każdy Konglomerat musi zawierać przynajmniej trzy frakcje. Konglomerat wyznacza swojego koordynatora, który bierze na barki zgranie wszystkich ekip (frakcji) oraz ściśle współpracuje z organizatorami OldTown – zarówno w tematach czysto organizacyjnych, jak i fabularnych. Konglomerat może wyznaczyć również zastępcę koordynatora.

Co zyskujecie powołując Konglomerat?

 • Wpływ na kształtowanie fabuły larpa. Koordynatorzy Konglomeratów są zapraszani na specjalne spotkania dotyczące tworzenia fabuły gry, które odbywają się w ciągu roku. W ramach spotkań omawiane są rozwiązania fabularne oraz organizacyjne związane z przebiegiem larpa. Spotkania przeprowadzane są grupowo oraz indywidualnie.
 • Zgłoszenie się jako Konglomerat da Wam możliwość kontaktu z organizatorami poprzez dedykowaną grupę na Facebook’u. Tam, oprócz informacji dotyczących zagospodarowania terenu czy harmonogramu prac budowlanych, będzie możliwość zamawiania różnego rodzaju materiałów (np. drewno prosto z tartaku), które zostaną Wam dostarczone prosto na miejsce imprezy.
 • Organizatorzy zapewnią bezpłatne przyłącze elektryczne dla Konglomeratów na cel budowy przestrzeni ogólnodostępnej dla wszystkich uczestników festiwalu.
 • Każdy Konglomerat będzie miał wyznaczonego organizatora do pomocy merytorycznej w ciągu sezonu oraz do bezpośredniego kontaktu w trakcie imprezy.
 • Wiemy ile pracy wymaga skoordynowanie dużej ekipy, więc jeżeli zgłoszenie zostanie zaakceptowane, otrzymacie 2 darmowe wejściówki – dla koordynatora oraz jego zastępcy.
 • Pamiętajcie, że po imprezie będziemy wymagać od Was posprzątania swojego terenu (rozbiórka zabudowy, wyniesienie śmieci itd.).

Powołanie Konglomeratu to prawdziwy “big deal”. Daje ogromną satysfakcję, ale wiąże się też z wytężoną pracą nad z fabułą, budowlanką, questami dla graczy, koordynacją poszczególnych frakcji itp. Jeśli chcecie stworzyć konglomerat – napiszcie do nas na adres contact@oldtownfestival.net, a skontaktuje się z Wami odpowiedni organizator, aby omówić szczegóły i możliwości.

ZGŁOŚ FRAKCJĘ

Frakcja to minimum pięciu graczy, których postacie łączy wspólny cel. Poza koniecznością (i przywilejem) należenia do jednego z Konglomeratów, macie możliwość znacznego współtworzenia fabuły larpa. Poniższy formularz pomoże nam zacząć wspólną pracę nad włączeniem Waszej grupy w tegoroczną opowieść!

Przewiń do góry