FAQ

Przewodnik po OldTown

Akredytacja

Czy mogę wziąć udział w larpie, jeśli mam mniej niż 18 lat?

Niestety nie. Na teren larpa mają wstęp wyłącznie osoby, które w dniu jego rozpoczęcia są pełnoletnie. Nie ma od tej reguły wyjątków – niezależnie od pozwolenia opiekuna.

Mam akredytację, ale okazało się, że nie mogę przyjechać. Czy otrzymam zwrot pieniędzy?

Nie zwracamy pieniędzy za zakupioną akredytację. Możesz ją przekazać komuś innemu lub sprzedać – akredytacje nie są imienne.

Czy mogę przyjechać przed oficjalnym rozpoczęciem?

Na teren imprezy możesz przyjechać w dowolnym terminie. LARP zaczyna się w niedzielę wieczorem (19 lipca), ale wielu uczestników zjeżdża do nas przez cały weekend poprzedzający imprezę. Organizatorzy i co odważniejsi są na OldTown już tydzień wcześniej. Strefa OT CAMP oraz Osiedle Denisów będą otwarte dla uczestników z odpowiednimi akredytacjami od 17 lipca (piątek).

Czym różni się OldTown LARP od Weekendu w OldTown?

To dwa oddzielne wydarzenia odbywające się zaraz po sobie.

 • OldTown LARP to zamknięta gra terenowa, która trwa od 19 do 23 lipca.

 • Weekend w OldTown to otwarta impreza plenerowa, która odbywa się 24 i 25 lipca.

Akredytacja OldTown LARP 2020 upoważnia do nieodpłatnego uczestnictwa w Weekendzie w OldTown (który można potraktować jako dwudniowe afterparty, zachęcamy do wspólnego świętowania!). Prowadzimy osobną sprzedaż biletów na Weekend w OldTown dla osób, które nie biorą udziały w grze.

Dojazd

Gdzie leży OldTown?

OldTown znajduje się na rozległym terenie opuszczonego lotniska w Kluczewie na peryferiach Stargardu (woj. zachodniopomorskie), w niezwykłym miejscu z dala od cywilizacji.

Jak dojechać na OldTown samochodem?

Wystarczy podać współrzędne na swoim Pip-Boy 53.264934, 14.969466 lub wbić ulicę Tańskiego w Stargardzie, a potem – od miejsca, w którym kończy się cywilizacja – podążać za przygotowanymi przez nas drogowskazami.

Jak dojechać do OldTown komunikacją publiczną?

 1. Najpierw dojedź do Stargardu:
  a) POCIĄGIEM – większość tras kolejowych z centralnej i południowej Polski przebiega przez Stargard; poza tym do Stargardu można szybko dojechać pociągiem ze Szczecina (kursuje mniej więcej co 15 minut)
  b) SAMOLOTEM – najbliższe lotniska są w Berlinie (150km), Poznaniu (180km) lub Szczecinie Goleniów (40km). Z Berlina do Szczecina łatwo dostać się Polskim Busem, z Goleniowa najłatwiej będzie pociągiem. W Szczecinie należy przesiąść się na pociąg do Stargardu (kursuje co kilkanaście minut). Z Poznania znajdziecie bezpośrednie połączenia kolejowe do Stargardu.
 2. Następnie dojedź ze Stargardu na miejsce imprezy:
  a) TAKSÓWKĄ – podajesz kierowcy magiczne hasło “OldTown” i w kwadrans docierasz na miejsce za cenę ok. 30 PLN (tel. 91 578 33 33).
  b) KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ – wybierasz autobus miejski 8, 19, 20 lub 28 i jedziesz nim do ostatniego przystanku “Śniadeckiego / Tańskiego”. Potem podążasz za strzałkami na drodze.

LARP

Nigdy wcześniej nie brałem udziału w larpie. Czy mogę przyjechać?

Oczywiście! OldTown to miejsce przyjazne zarówno larpowym wyjadaczom, jak i laikom. Przed grą organizujemy warsztaty wprowadzające w historię i mechanikę gry. Podczas imprezy w każdej chwili możesz skonsultować się z organizatorami w infopunkcie (Schron 801) lub poprzez numery alarmowe. Przed imprezą warto dołączyć do licznych grup dyskusyjnych OldTown oraz zapisać się do newslettera, który pełni funkcję oldtownowego przewodnika.

Co muszę zrobić, żeby wziąć udział w larpie?

To proste! Kup bilet i zawitaj w naszym miasteczku wraz z Porą Przybyszów. O tym, co czeka Cię na miejscu i co powinieneś przygotować przed przyjazdem, przeczytasz na naszej stronie w zakładkach weź udział oraz LARP. Zapoznaj się również z mechaniką gry.

Czy muszę mieć własny strój?

Tak, każdy uczestnik OldTown LARP ma obowiązek posiadania stroju w klimacie postapokaliptycznym. Nie bój się, jego przygotowanie nie jest trudne! Podarte spodnie, obszarpane koszulki, gogle, kapelusze, wszystko znoszone i przybrudzone, aby podkreślić trudy życia na powojennych pustkowiach – w tworzeniu stroju ogranicza Cię wyłącznie własna wyobraźnia. Polecamy nasz profil na Instagramie w celu znalezienia inspiracji.

Nie czujesz się na siłach, by stworzyć coś samodzielnie? Chcesz przebrać się efektownie, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Kup bilet razem z gotowym strojem – profesjonalna firma Wasted Couture zadba o Twój image.

Czy muszę znać fabułę poprzednich edycji larpa?

Nie, ale zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na naszej stronie oraz OTwiki. Jeśli Twoja postać przybywa na OldTown po raz pierwszy, brak znajomości fabuły jest uzasadniony. Na samym larpie wielu graczy chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z poprzednich edycji.

Czy mogę nie larpować podczas larpa?

I tak, i nie. Gra trwa nieprzerwanie od oficjalnego otwarcia do oficjalnego zamknięcia, a Ty jesteś w tym czasie zobowiązany odgrywać swoją postać. Z gry wyłączone są jedynie wyznaczone miejsca, jak prywatne namioty, toalety i prysznice (tam możesz odpocząć od odgrywania) oraz sytuacje wyjątkowe (np. udzielenie pomocy medycznej lub informacji organizacyjnych). Nie chcesz wychodzić z gry? Nie ma sprawy. Nie przestawaj grać nawet podczas wykonywania takich czynności, jak poranna toaleta, wyjazd nad jezioro czy kontakt z organizatorami.

Martwisz się, że nie uda Ci się przełamać i nie zdołasz odegrać przekonująco swojej postaci? Niepotrzebnie! Uczestników larpa jest tak dużo, że zanim wczujesz się w swoją rolę, możesz wtopić się w tłum i stopniowo oswajać ze światem OldTown. Zacznij, potem pójdzie z górki.

Czy mogę posługiwać się ogniem/pirotechniką?

Nie. Tylko organizatorzy i osoby przez nich wyznaczone mogą stosować środki pirotechniczne.

Czy muszę mieć airsoft i otuliny?

Nie, wręcz przeciwnie! Jeśli historia Twojej postaci tego nie wymaga, zachęcamy do pozostawienia replik w domu – nawet w postapokaliptycznym świecie nie każdy biega uzbrojony. Bez repliki albo otuliny wcale nie będziesz się gorzej bawić. Walka jest jedynie dodatkiem do naszej gry, nie jej centralną osią.

Co muszę wiedzieć na temat zasad gry i odgrywania postaci?

Wszystkie zasady zwarliśmy w mechanice. Zapoznaj się również z zakładką LARP, by poznać lepiej świat gry i jej podstawowe założenia.

Czy mogę przywieźć własne kulki?

Do gry dopuszczone są tylko akredytowane kulki specjalnej barwy (którą zmieniamy co roku).

Warunki biwakowe

Gdzie będę spać? Czy muszę wziąć własny namiot?

Śpisz tam, gdzie chcesz. Większość uczestników zabiera ze sobą namiot, a przybywające do nas ekipy budują własne obozy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś spał w szałasie lub pod gołym niebem.

Chcesz spędzić OldTown bardziej komfortowo? Mieć więcej miejsca dla siebie i skorzystać z szeregu udogodnień? Wykup akredytację poszerzoną o opcję noclegową – możesz wraz z ekipą wynająć domek z wyposażeniem lub przyczepę. Uwaga, na miejscu nie ma możliwości wypożyczenia namiotu.

Sprawdź ofertę noclegową

Co muszę ze sobą zabrać?

Niezbędny ekwipunek:

 • strój w klimacie postapo

 • ochrona oczu (gogle)

 • dowód osobisty

Zalecany ekwipunek:

 • wytrzymałe buty

 • jeśli nocujesz w namiocie – akcesoria do jego “uklimatycznienia” (np. siatka maskująca, którą można narzucić na kopułę namiotu), sprzęt do biwakowania (śpiwór, karimata) oraz wyposażenie niezbędne do przygotowania posiłku (sztućce, miska, menażka)

 • ochrona przed deszczem (płaszcz przeciwdeszczowy, pałatka) i słońcem (nakrycie głowy, krem z filtrem)

Jak duży jest teren gry?

450 ha

Czy na terenie imprezy będą dostępne prysznice i toalety?

Tak, na terenie larpa są dostępne polowe prysznice i przenośne toalety. Można z nich korzystać za darmo.

Czy mogę zabrać psa?

Nie, nie możesz zabrać ze sobą psa ani innych zwierząt ze względu na bezpieczeństwo. Podczas imprezy bywa naprawdę głośno (koncerty, materiały pirotechniczne).

Gdzie mogę zjeść?

Nasz bar oferuje napoje i drobne przekąski, oprócz tego rozstawia się grill oraz kilka mniejszych punktów, które serwują rozmaite posiłki.

Masz pytania?